
Jest stworzona na obraz i podobieństwo Boże, o czym mówi Księga Rodzaju: „Stworzył więc Bóg człowieka na swój obraz, na obraz Boży go stworzył: stworzył mężczyznę i niewiastę” (Rdz 1;26-27).
Zanim przyjrzymy się temu podobieństwu, ważne jest poznanie i zrozumienie kim jest kobieta. Obdarzona „geniuszem” na płaszczyźnie wrażliwości jest posłana w imieniu Boga do każdego człowieka. A w relacji do mężczyzny jest pośredniczką pomiędzy Bogiem a nim. Obdarowanie przez Boga darem geniuszu jest wyjątkowym powołaniem kobiety, które gdy jest zrozumiane i przyjęte, to daje poczucie sensu życia i przynosi wielorakie duchowe owoce w jej życiu i najbliższych.
Przede wszystkim takie, iż czuje się ona sama spełniona wewnętrznie, a to daje w konsekwencji poczucie szczęścia i harmonii, spokoju w jej sercu, w „domowym ognisku” i tam gdzie jest. Zanim jednak ten proces zostanie właściwie przeżyty przez nią, musi sama poznać siebie jako dar Boży: jako niezaprzeczalna wartość w Jego oczach i w formie akceptacji samej siebie. To początek drogi, któremu trzeba się dokładnie przyjrzeć, aby pójść drogą tego Bożego powołania.
Dlatego też spróbujemy przyjrzeć się temu kobiecemu powołaniu w sposób integralny (dotyczący całej jej osoby). Najpierw należy postawić problem, który można ująć w formie pytania: co to znaczy, że kobieta jest osobą? Stąd też konieczne jest przenalizowanie tego tematu dotykając wszystkich sfer ludzkiej egzystencji. A będzie to wymiar ontologiczny (bytowy, czyli „jestem”), etyczno-aksjologiczny (moralność), społeczny, pedagogiczny, psychiczny, teologiczny (religijność, transcendencja). Będzie to w formie cyklu odcinków, gdzie każdy z nich w sposób odrębny będzie omawiał cechy charakterystyczne każdego z wymienionych powyżej wymiarów życia.
Dlaczego jest to takie ważne? Dlatego, że pominięcie którejkolwiek z wymienionych sfer życia ludzkiego u kobiety, uniemożliwi zrozumienie istoty jej osoby i wyjątkowości zadanego daru.
Na temat piękna kobiecego geniuszu, powołania i godności w roku 1988 wypowiedział się św. Jan Paweł II w Liście Apostolskim do kobiet pt. Mulieris Dignitatem. List jest dostępny w internecie, np. na stronie Opoka:
https://opoka.org.pl/biblioteka/W/WP/jan_pawel_ii/listy/mulieris.html