Ruch Domowego Kościoła (zwany też Oazą Rodzin) rodził się niemal jednocześnie z powstawaniem kościoła w nowobudowanym Osiedlu Na Stoku. Zawdzięcza to Grupie Inicjatywnej, powołanej do istnienia w 1985 r. przez ówczesnego pasterza kieleckiej diecezji , ks. Biskupa Szymeckiego. W jej skład wchodzili: Paweł Gargas, Józef Jas, Stanisław Kania, Józefa i Józef Korneccy, Jacek Nowak, Henryk Pakaszewski, Euzebiusz Podsiadło, Wojciech Pańtak oraz Elżbieta i Marian Pedryczowie. Utworzona wspólnota, której opiekunem został ks. Adam Pawlik (późniejszy pierwszy proboszcz parafii Na Stoku), działa bardzo energicznie i czyni wiele czasochłonnych starań o przyznanie terenu pod budowę przyszłego kościoła. Wielokrotnie odwiedza urzędy, instytucje partyjne, spotyka się z wojewodą i władzami miasta. Decydującą okazała się wizyta u goszczącego w Kielcach szefa PRON-u Jana Dobraczyńskiego. Po złożonej u niego petycji i długich rozmowach, wojewoda Wł. Pasternak wydał w końcu tak oczekiwaną przez wiernych przychylną dla nich decyzję. Przyznany teren można było ogrodzić, zacząć budowę kaplicy i przymierzać się do projektowania i rozpocząć starania o pozwolenie na budowę kościoła.
Obecnie przy naszej parafii istnieje pięć kręgów Domowego Kościoła. Pierwszy krąg oazowy powstał we wrześniu 1988 r. A jego twórcami byli Euzebiusz i Halina Podsiadło oraz Stanisław i Teresa Kaniowie. Dwa kolejne powstały, po długiej przerwie, w 2014 r; pierwszy (obejmujący 5 małżeństw) zakończył rok pilotażowy we wrześniu 2015 r., zaś drugi w maju 2016 r. (6 małżeństw). Kręgi te skupiają one młode małżeństwa (ze stażem od 1 roku do kilkunastu lat). W kwietniu 2016 r. zawiązał się kolejny krąg, który skupił 5 małżeństw, a we wrześniu 2018 kolejny krąg, tworzony również przez 5 małżeństw.
Domowy Kościół zwraca szczególną uwagę na duchowość małżeńską, czyli dążenie do świętości w jedności ze współmałżonkiem. Chce pomóc małżonkom trwającym w związku sakramentalnym w budowaniu między nimi prawdziwej jedności małżeńskiej, która jednocześnie stwarza najlepsze warunki do dobrego wychowania dzieci w duchu chrześcijańskim. Wspólnota ta dąży do odnowy małżeństwa i rodziny poprzez wdrażanie do:
– życia Słowem Bożym, aby stawało się ono słowem życia,
– życia modlitwą, jako osobistego spotkania z Chrystusem, swoim Zbawicielem,
– życia sakramentalnego, zwłaszcza eucharystycznego,
– dawania świadectwa o swoim spotkaniu z Chrystusem w małżeństwie, rodzinie i wobec innych ludzi,
– postawy służby we wspólnocie Kościoła, według otrzymanych darów.
Więcej informacji można znaleźć TUTAJ oraz na facebook’u
Zapraszamy serdecznie wszystkie małżeństwa, które chcą czegoś więcej, które chcą współpracować z łaską sakramentalną.