Instytut Świecki Chrystusa Króla i jego założyciel Sługa Boży ks. Wojciech Piwowarczyk
Jednym z około 30 instytutów świeckich w Polsce jest żeński Instytut Świecki Chrystusa Króla. Warto podać kilka informacji więcej na jego temat z tego względu, iż zalążek tej formy życia pojawił się najpierw w Kielcach. Jego założycielem jest kielecki kapłan Sługa Boży ksiądz Wojciech Piwowarczyk. W tym roku, 18 stycznia 2022, mija 120. rocznica jego urodzin. Aktualnie jest prowadzony proces beatyfikacyjny na szczeblu diecezjalnym.
Poprzez różne wydarzenia i okoliczności Bóg powierzył temu kapłanowi założenie między innymi żeńskiego instytutu świeckiego. Jest to forma życia w Kościele, która polega na oddaniu siebie Bogu i drugiemu człowiekowi w świecie, dla świata i pośród świata. U jej podstaw jest konsekracja, czyli poświęcenie swego życia Chrystusowi jako Boskiemu Oblubieńcowi poprzez złożenie ślubów czystości, ubóstwa i posłuszeństwa.
Był to czas II wojny światowej, co nie tylko nie przeszkadzało, a może wręcz przeciwnie – sprzyjało temu, aby w tym trudnym czasie ludzie bardziej zdecydowanie opowiadali się za uniwersalnymi wartościami, które Kościół zawsze głosił. Dotyczyło to szczególnie młodych kobiet, które szukały bardziej konkretnego opowiedzenia się za Bogiem, czego wyrazem było pójście za Chrystusem drogą rad ewangelicznych w świecie. Osoby te zaczęły się gromadzić wokół księdza Wojciecha Piwowarczyka. Zaraz po wojnie, 2 lutego 1947 roku papież Pius XII wydał konstytucję apostolską Provida Mater Ecclesia, mocą której ustanawiał w Kościele nową formę życia konsekrowanego pod nazwą Instytuty Świeckie. Formalnie zatwierdził on drogę chrześcijańskiej doskonałości świeckich mężczyzn i kobiet żyjących w świecie, która znana była już od starożytności chrześcijańskiej.
Konstytucja ta była dla ks. Wojciecha Piwowarczyka inspiracją do wskazania gromadzącym się wokół niego młodym kobietom istoty i sensu ich powołania. W ten sposób, po uprzednim rozpoznaniu i za zgodą miejscowego biskupa Czesława Kaczmarka († 1963) powstał Instytut Świecki Chrystusa Króla na prawie diecezjalnym.
Dlaczego Instytut przyjął nazwę Chrystusa Króla? W tym czasie, kiedy wokół Sługi Bożego zaczęły się gromadzić młode osoby pragnące służyć Bogu, coraz mocniej wybrzmiewały treści zawarte w encyklice papieża Piusa XI Quas primas z 11 grudnia 1925 roku, którą ustanowił święto Chrystusa Króla. W myśl tej encykliki Boski Oblubieniec, Chrystus, który zakrólował na krzyżu, w czym wyraziła się Jego miłość do człowieka, stawał się głównym odniesieniem w różnych kluczowych kwestiach ówczesnej rzeczywistości. W okresie dwudziestolecia międzywojennego nauczanie Kościoła i encyklika o istocie królowania Chrystusa Króla była szczególnie ważna, aktualna i potrzebna, jako znak czasu i wyraz Bożej Opatrzności.
W tym kontekście przyjęcie patronatu Chrystusa Króla dla tworzącego się instytutu świeckiego, było dla księdza Wojciecha Piwowarczyka odpowiedzią na natchnienie Ducha Świętego. Od początku więc nowopowstały instytut świecki uznaje za swój charyzmat szerzenie czci Chrystusa Króla i rozszerzanie Jego królowania w świecie. Proklamowany 5 lat temu – 19 listopada 2016 roku w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w krakowskich Łagiewnikach – Jubileuszowy Akt Przyjęcia Jezusa Chrystusa za króla i Pana, jakiego dokonali polscy biskupi przy udziale najwyższych władz państwowych, stanowi dla Instytutu Chrystusa Króla potężny impuls do podjęcia na nowo swego charyzmatu.
Więcej informacji o Instytucie Chrystusa Króla można znaleźć na stronie internetowej: http://www.instchrkr.katowice.opoka.org.pl/
Natomiast więcej wiadomości o osobie Sługi Bożego ks. Wojciecha Piwowarczyka i jego nauczaniu znajdzie się w kolejnych odcinkach.
Alicja Janiak