Część III. Różnorodność i bogactwo instytutów świeckich w Polsce
Istnienie instytutów świeckich ma konkretny wyraz w pejzażu życia Kościoła naszej ojczyzny. Są one obecne i zrzeszone w Krajowej Konferencji Instytutów Świeckich, która jest formalną strukturą odpowiedzialną za istnienie ich i rozwój. KKIŚ istnieje formalnie od 1995 i jej prawnym, oficjalnym przedstawicielem jest organ zarządzający pod nazwą Krajowej Rady Instytutów Świeckich.
Natomiast z ramienia Episkopatu Polski opiekunem Instytutów jest aktualnie ksiądz Biskup Józef Szamocki. Dokładne informacje o tej strukturze można znaleźć TUTAJ.
Z najnowszych danych KKIŚ z 2020 roku wynika, że w Polsce są obecnie 32 Instytuty i Stowarzyszenia. Po ślubach wieczystych jest 865 osób, 101 po ślubach czasowych, w formacji wstępnej 58. A więc wszystkich osób aktualnie jest razem 1024 w instytutach życia konsekrowanego w Polsce.
Instytuty cechują się odrębnością pod względem różnorodności charyzmatów. Dlatego też każdy z nich posiada swoją specyficzną duchowość, która jest rozumiana jako dar i zadanie apostolskie zadane przez Ducha Świętego dla Kościoła i dla świata.
Oto nazwy poszczególnych trzydziestu dwu Instytutów Świeckich w Polsce:
1. Fraternia Jesus Caritas, 2. Instytut Miłosierdzia Bożego, 3. Instytut Niepokalanej Matki Kościoła, 4. Instytut Prymasa Wyszyńskiego, 5. Instytut Spigolatrici della Chiesa, 6. Instytut Jezusa Eucharystycznego, 7. Instytut świecki „Caritas Christi”, 8. Instytut Świecki Chrystusa Króla (męski), Instytut świecki Chrystusa Króla (żeński), 10. Instytut Świecki Chrystusa Odkupiciela Człowieka, 11. Instytut świecki Misjonarek Chrystusa, 12. Instytut Świecki Misjonarek Królewskości Chrystusa, 13. Instytut Świecki Misjonarki Cierpiących „Chrystus Nadzieją”, 14. Instytut Świecki Misjonarki Miłości Nieskończonej, 15. Instytut Świecki Ochotniczki Księdza Bosko, 16. Instytut Świecki Pań Szensztatu, 17. Instytut świecki Przemienienia Pańskiego, 18. Instytut Świecki Służebnic Najświętszego Serca Jezusa – Posłanniczek Maryi, 19. Instytut Świecki Św. Anieli Merici – „Towarzystwo Św. Urszuli”, 20. Instytut Świecki Wynagrodzicielek Serca Jezusa i Maryi, 21. Instytut Świętej Rodziny, 22. Instytut Terezjański, 23. Misjonarki i Misjonarze Niepokalanej Ojca Kolbego, 24. Orioński Instytut Świecki, 25. Stowarzyszenie Chrystusa Króla i Maryi Matki i Królowej, 26. Świecki Instytut Dominikański z Orleanu, 27. Świecki Instytut Karmelitański ELIANUM, 28. Świecki Instytut Maryi Służebnicy Pańskiej, 29. Wspólnota Chrystusa Kapłana, Proroka i Króla, 30 .Wspólnota Przenajświętszej Trójcy, 31. Żeński Instytut Świecki „Betania”, 32. Służebnice Bożego Miłosierdzia (Ancelle).
Każdy instytut posiada własną stronę internetową, z której można się dowiedzieć o inspiracji duchowej założyciela danej wspólnoty. O jej charyzmacie, tożsamości i celu istnienia.
Podany jest także kontakt dla osób zainteresowanych nie tylko ze względu na poszukiwanie miejsca dla swojego powołania, ale dla każdego, któremu bliski jest Kościół Chrystusowy. Ponieważ jest on Jego Oblubienicą, dlatego, że Pan Jezus założył Go na Krzyżu z miłości do każdego człowieka. Pragnąc jego szczęścia i zbawienia, uczestniczenia w życiu człowieka poprzez dary i działanie Ducha Świętego.