Kapłani odwiedzają chorych członków wspólnoty parafialnej i osoby starsze (które ze wzglądów zdrowotnych nie są wstanie uczestniczyć w Mszy św. w kościele) zawsze w pierwszą sobotę miesiąca od godziny 9.00.
Nieustannie, jeden z kapłanów pełni dyżur, w razie gdyby ktoś z parafian nagle potrzebował pomocy sakramentalnej.
Osoby chore i starsze, które nie mogą uczestniczyć w życiu sakramentalnym wspólnoty w kościele parafialnym można zgłaszać:
– w zakrystii,
– kancelarii parafialnej
– telefonicznie
Podczas odwiedzin chorym udzielany jest:
– Sakrament Pokuty;
– Komunia św. (jeżeli chory nie jest w stanie przyjąć Komunii św. powiadamiamy o tym przy zgłoszeniu)
– Sakrament Namaszczenia Chorych (na prośbę chorego lub kogoś z rodziny).
Co należy przygotować?
– stół nakryty białym obrusem;
– krzyż i dwie zapalone świece;
– można przygotować naczynie z wodą święconą;
Sakrament Namaszczenia Chorych udzielany jest:
– chorym i osobom starszym (Namaszczenie Chorych)
– osobom znajdującym się w sytuacji zagrożenia życia (np. przed operacją).
Należy mieć świadomość, że sakrament Namaszczenia Chorych, jest sakramentem uzdrowienia, o czym świadczą chociażby słowa wypowiadane przez kapłana podczas udzielania tego sakramentu: „Przez to święte namaszczenie niech Pan w swoim nieskończonym miłosierdziu wspomoże ciebie łaską Ducha Świętego. Amen. Pan, który odpuszcza ci grzechy, niech cię wybawi i łaskawie podźwignie. Amen.” A zatem sakrament ten jest pomocą dla człowieka wierzącego, cierpiącego na duszy i ciele a nie ostatnim momentem w życiu chrześcijanina (nie jest to tzw. „ostatnie namaszczenie”) i może on być udzielany wielokrotnie danej osobie.
Sakrament Namaszczenia Chorych nie jest udzielany osobom zmarłym – dlatego należy pamiętać, żeby w niebezpieczeństwie śmierci odpowiednio wcześnie wezwać kapłana.