„Ci zaś, którzy przystępują do sakramentu pokuty, otrzymują od miłosierdzia Bożego przebaczenie zniewagi wyrządzonej Bogu i równocześnie dostępują pojednania z Kościołem, któremu, grzesząc, zadali ranę, a który przyczynia się do ich nawrócenia miłością, przykładem i modlitwą” (KKK 1422).
Przebaczenie grzechów popełnionych po chrzcie jest udzielane przez osobny sakrament nazywany sakramentem nawrócenia, spowiedzi, pokuty lub pojednania (KKK 1486).
Spowiedź święta nazywana jest sakramentem pojednania, „ponieważ udziela grzesznikowi miłości Boga przynoszącej pojednanie: „Pojednajcie się z Bogiem” (2 Kor 5, 20). Ten, kto żyje miłosierną miłością Boga, jest gotowy odpowiedzieć na wezwanie Pana: Najpierw idź i pojednaj się z bratem swoim (Mt 5, 24)”.
Zanim przystąpimy do spotkania z Miłosiernym Ojcem w Sakramencie Pokuty i Pojednania, winniśmy przypomnieć sobie pięć warunków dobrej spowiedzi, które pomagają nam w przygotowaniu do samego Sakramentu i są konieczne dla godziwej i ważnej spowiedzi:
- Rachunek sumienia
- Żal za grzechy
- Mocne postanowienie poprawy
- Spowiedź szczera
- Zadość uczynienie Bogu i bliźniemu.
Przygotowani do Sakramentu Pokuty i Pojednania mogą w nim uczestniczyć w naszej parafii codziennie w czasie każdej Mszy Świętej, a w pierwsze piątki miesiąca również w godzinach od 16.00 do 20.30.